Početna strana > Hronika > Razmatraju se modeli za ukidanje blanko ostavki
Hronika

Razmatraju se modeli za ukidanje blanko ostavki

PDF Štampa El. pošta
utorak, 22. februar 2011.

 BEOGRAD - Predstavnici vladajuće koalicije u parlamentu, Demokratske stranke i Socijalističke partije Srbije, složili su se sinoć da za ukidanje blanko ostavki treba naći model koji odgovara nivou razvoja demokratije i parlamentarizma u Srbiji. Opoziciona, Demokratska stranka Srbije je, pak, ostala dosledna stavu da je ukidanje tog instituta nemoguće bez promene Ustava i najavila žalbu Ustavnom sudu ukoliko pitanje poslaničkih mandata bude rešeno izmenama i dopunama Zakona o izboru narodnih poslanika.

Slavica Đukić Dejanović očekuje ukidanje blako ostavki do proleća

Predsednica Skupštine Srbije i potpredsednica SPS Slavica Đukić-Dejanović je u emisiji "Upitnik" Radio-televizije Srbije izrazila očekivanje da će ovog proleća blanko ostavke biti ukinute, a da će radna grupa formirana u parlamentu pronaći model koji je u skladu sa Ustavom.

Prema njenim rečima, razmišlja se o tome da li ograničiti prelezak poslanika iz jednog u drugi poslanički klub, kao i da li se time ruši izborna volja građana. Dejanovićeva je dodala da zapravo treba legalizovati nešto što već postoji u praksi parlamenta, podsetivši da se institut blanko ostavki tokom ovog mandata nije primenjivao.

Sa time se složila i poslanica i potpredsednica DS Jelena Trivan, koja smatra da će slobodan mandat uticati na izbor kvalitetnijih ljudi i da su tvrdnje da srpsko društvo nije zrelo za ukidabnje blanko ostavki izgovor.

Ona je napomenula da u ovom mandatu nijednom poslaniku nije oduzet mandat, iako je takva mogućnost postojala, te da je bilo stranka koje su potpuno promenile politiku u odnosu na predizbornu platformu i formirale novi poslanički klub.
Trivan je dodala da mandat, ustvari, pripada građanima, koji su poslanika izbrali, sa čime je saglasan i šef poslaničkog kluba DSS Miloš Aligrudić, koji tvdi da se blanko ostvke ne mogu ukinuti bez promene Ustava Srbije.

On je naveo da treba zaštiti izbornu volju građana i sprečiti trgovinu mandatima, što prema njegovoj oceni nije moguće postići samo izmenama Zakona o izboru narodnih poslanika.

"Radna grupa će likvidirati ustavnu odredbu. Lako je izigrati propise, ali hajde ili da ih poštujemo ili da ih promenimo kako treba", kazao je Aligrudić.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner